https://www.traditionrolex.com/1

Rozcestník

Velikost textu

KULTURNÍ AKCE

RSS Odběr RSS

2. května 2009

70 let ledního hokeje v Hruškách 2009

Akce proběhne:
01. 06. 2009


To, že lední hokej v Hruškách letos slaví 70. narozeniny, je zásluha devíti, tehdy patnáctiletých, chlapců. Byli to František Drápal, Klement Drápal, Albín Fiala, Jaroslav Fuxa, Jan Jetela, Drahomír Klaška, Karel Krejčíř, Ondřej Masař a Jindřich Snášel.

V letech 1938 – 1939 v okolních městech a vesnicích vznikala hokejová mužstva, která mezi sebou pořádala zápasy na nastříkaných ledových plochách. Hrušky se svými dvěma přírodními rybníky měly ideální podmínky. Přestože bylo předválečné období, sešlo se těchto devět chlapců tajně u Vymazalů na mlatě a založili oddíl, který po dobu války nesl název HC Hrušky. Scházeli se nejprve u Jetelů, později ve Drápalově kovárně a o všech schůzích a událostech vedli poctivě deníky, které si pak kapitánové mužstva postupně předávali. Tyto se však bohužel nedochovaly.

V počátcích neměli tito sportovci žádné společné dresy, jen vlastní brusle, tzv. „špičáky“, které se montovaly na komisňáky. Vedli však společnou kasu, do které jedenkrát týdně každý ukládali 10 Kč. Za našetřené peníze postupně kupovali dresy, kalhoty, štulpny a chrániče. První společné dresy s modrobílými širokými pruhy, tzv. „zebry“ nakoupili těsně před zavedením přídělového lístkového systému, kdy by něco podobného nebylo možné. Druhá sada dresů byla hnědé barvy s bílým pruhem přes prsa. Třetí sada teplých šedých svetrů byla „nakoupena“ v Holubicích z německého skladu, kdy byla se skladníkem „vyměněna“ za sádlo.

V mužstvu od počátku vládla tvrdá disciplína. Kdo chtěl v mužstvu setrvat, musel podávat špičkový výkon. Hráčů bylo jen devět, takže při hře se střídal pouze útok, obránci a brankář odehráli celý zápas. Hráči procházeli zdravotními prohlídkami u hrušeckého doktora Jana Hégra, který je musel jakožto mladistvé úředně „ostaršit“ na 18 let.

Za války někteří odešli na nucené práce do Německa. Zájem o hokej v Hruškách však obrovsky narůstal, takže časem nebyla o hráče nouze. Přibyla nová jména – Alois Drápal, Josef Novotný, František Fuksa, Ladislav Drkal, Oldřich Šlesinger, Jaroslav Matocha, Jaroslav Neveselý, Slávek Ondráček, Bohumil Misák, Čeněk Fuksa (druhý brankář po Albínu Fialovi) a další. Čeněk Fuksa se stal legendární svou klasickou hráčskou hokejkou, mnohokrát polámanou a vyspravenou oplechovanými spoji – byla tak těžká, že s ní nikdo jiný nechtěl chytat. Postupem času se stal univerzálním hráčem – brankářem Bohumil Misák. Byl vytvořen i výbor ledního hokeje s předsedou Josefem Hájkem st.. O hospodaření se staral Oldřich Střeštík a prvním jednatelem byl Břetislav Fuxa.

V sezóně 1939-1940 mužstvo hrálo soutěž západomoravské hokejové župy, kterou vyhrálo a postoupilo tak do I.třídy. Zde hrálo s mužstvy Blažovic, Šlapanic, Brna-Žabovřesky a Zbrojovky Brno. Tehdy byl také sehrán první mistrovský zápas na domácím ledě proti SK Bučovice. V roce 1942 bylo mužstvo rozděleno do dvou družstev – slabší „B“(tzv. „litrmančaft“) hrálo jen přátelské zápasy. Souběžně začínají pomalu fungovat i družstva dorostu a žáků. Narůstal i počet příznivců a diváků. Příjem ze vstupného na zápasech se tehdy dělil na polovinu se soupeřem a byl investován do nákupu výstroje. K utkáním se soupeřem se jezdilo vlakem nebo pěšky.

Původní hrací plocha na hrušeckém rybníku o rozměrech 50 x 28 m se rozkládala v místě nejblíže k Vážanům. V ostatní části byl rybník velmi zabahněn – hokejoví nadšenci jej lopatami čistili, kolečky vyváželi bahno a rozšiřovali tak hrací plochu. Později byl rybník vybagrován a hrací plocha se přesunula na současné místo. Prvními „mantinely“ bylo dvaceticentimetrové hrazení, později nahrazené 40 centimetrovou bariérou a bedněním. Zázemí tvořila nejprve jen studená dřevěná bouda, postupně přestavěná na zděnou budovu. Sloužila spíše na ukládání nářadí, hráči se převlékali doma. Rolbou na úpravu ledu byly sáně s jutovým pytlem a sudem vody.

Po válce zaznamenal hokej velký rozvoj v celé republice. Začaly se stavět stadiony – pro nás nejbližší v Brně. Na jeho výstavbě se podíleli i hrušečtí hokejisté brigádnickými hodinami. Naše oblast byla rozdělena na Brněnsko a Vyškovsko. Postupem času vedla finanční náročnost (dojíždění na stadiony, pronájmy ledů) k zániku mnoha mužstev. V Hruškách naopak poválečná doba znamenala největší rozmach v rozvoji hokeje, zejména mládežnického. Dorostenecké mužstvo čítající okolo dvaceti hráčů vyhrálo Pohár Jihomoravského kraje, družstvo seniorů bylo také ve špici okresní soutěže. Hráči měli vynikají letní tréninkové možnosti na nejkrásnějším hřišti v okolí. To bylo v 50.letech rozoráno a nad ním nataženo vysoké vedení. Dnešní volejbalový areál je jen zlomkem zaniklého areálu.

V letech 1950 - 1960 dobrá éra pokračuje. Za finanční podpory UP závodů byly vybudovány současné zděné kabiny. Družstvo I. se v roce 1956 probojovalo až do Krajské soutěže I. A třídy. Z ní v roce 1960-1961 postoupilo až do divize, což byla tehdy třetí nejvyšší soutěž v republice. Zde mužstvo setrvalo rok, poté zpět do I. A třídy. V sezóně 1963 – 1964 se probojovalo opět do divize. Zde hrálo s mužstvy Chropyně, Prostějova, Poštorné, Zlína, Hodonína, Brna-Králova Pole, Uherského Ostrohu, Starého Města, Dubňan nebo Šlapanic. V roce 1966 po reorganizaci soutěží Hrušáci sestoupili zpět do Krajské soutěže. V roce 1969 bylo zakoupeno ojeté vozidlo T805 k přepravě hráčů na zápasy. V tomto roce mužstvo vyhrálo Okresní přebor a postoupilo do „Kraje“.

Trénovalo se v tělocvičně, na zimním stadionu v Hodoníně nebo Brně za Lužánkami, často v nočních hodinách. Zápasy se hrály i v Břeclavi či Blansku. Později naše družstva využívala stadion ve Vyškově, na jehož stavbě se hokejisté opět brigádnicky podíleli, a v Rousínově. Pokračovalo i budování sportoviště v Hruškách – byla dobudována střídačka, vybaveny kabiny. Problémem bylo chybějící osvětlení ledové plochy na rybníku. V roce 1973 byly družstvu udělena dotace na osvětlení od České tělovýchovné organizace. Stále žila mezi hráči myšlenka na vybudování většího sportovního areálu se stříkanou ledovou plochou (v místě vedle volejbalového hřiště). Byla dokonce i zpracována projektová dokumentace. V sezóně 1972-73 byly soutěže díky nákaze slintavky v naší oblasti ukončeny a soutěž zůstala nedohrána.

Krajský přebor II. třídy hrálo mužstvo seniorů do roku 1980. Vzhledem k finanční náročnosti zápasů bylo jediným východiskem pro zachování Hokeje v Hruškách sestoupit do Okresního přeboru. Tento pak v sezónách 1987 - 1989 Hrušky vyhrávají a pokouší se znovu o postup do vyšší soutěže. To se jim podařilo v roce 1989 jako dárek k padesátinám hrušeckého hokeje.

Devadesátá léta znamenají pro seniorské družstvo střídání soutěží krajských a okresních, mládežnická družstva hrála okresní soutěže. Jsou to také roky, kdy hrušecký hokej opouští navždy jeho významné osobnosti, kterými byli Alois Drápal, Jaroslav Misák a Jaroslav Hégr. Velké zásluhy o hrušecký hokej měl právě Jaroslav Hégr, který byť hokej nikdy nehrál, ale jako jednatel oddílu plných 49 let jej vedl po stránce organizační. Na jeho počest byl také od roku 1993 pořádán hokejový Memoriál Jaroslava Hégra.

Sezóna 1994 - 1995 byla historicky nejsilnější v celé existenci hrušeckého hokeje, neboť znamenala vítězství v Krajském přeboru II. třídy. Oddíl mužů „A“ byl postaven z hráčů brněnských klubů – kvalita hry tak odpovídala složení družstva ze zvučných jmen. Družstvo „B“ tvořili Hrušáci – hráli okresní přebor. Dorostenci hráli okresní přebor Brno-venkov, neboť na Vyškovsku byli jediným mančaftem a neměli zde soupeře. Po odchodu brněnských hráčů v roce 1996 byla družstva mužů sloučena opět do jediného, které hrálo Krajský přebor II.třídy. Díky sponzorskému přispění Tomáše Hrdinky ml. mohla družstva v tomto období kvalitně trénovat a byla pořízena nová výstroj.

V další sezóně se družstvo dorostenců potýkalo s nedostatkem hráčů, proto po nějakou dobu hráli v družstvu mužů Agrie Nížkovice. Žáci hráli okresní přebor. Po dalších sezónách hrálo družstvo mužů, dorostenců i žáků Okresní přebor se střídavými úspěchy s umístěním od špice až po konec tabulky.

Velkým oživením hrušeckého hokeje byly sezóny 2001 – 2003, kdy za finanční podpory Tomáše hrdinky ml. bylo opět vytvořeno družstvo mužů i s brněnskými hráči (zbytek Hrušáků vytvořil “B” družstvo). Mužstvo hrálo s velkými úspěchy Krajský přebor I. třídy. Tento vyhrálo a postoupilo do 2. ligy. Z finančních důvodů však přešlo pod hlavičku vyškovského týmu “Žraloci”. Zde s našimi a brněnskými hráči sehráli kvalitní zápasy. V těchto letech hrálo Krajský přebor i družstvo žáků, fungovala i “přípravka” pro děti do 10 let. V dalších letech se hrál už jen mužský hokej, a to střídavě v sloučeném Okresním přeboru Brno – Vyškov, Brno – Blansko. Dnes hrají muži OP Brno město – Vyškov.

Našimi soupeři bývala s obměnami v průběhu let mužstva Vilémovic, Brna, Jiříkovic, Víru, Sloupu, Březiny, Rájce, Blanska, Velatic, Oslavan, Vítovic, Šlapanic, Rousínova, Bučovic, Drysic, Ivanovic na Hané, Plumlova, Popůvek, Nemojan, Vyškova, Uherského Hradiště, Kroměříže, Veverské Bítýšky, Lelekovicí, Šerkovic, Medlova, Malhostovic, Troubska, Juliánova ...

Historií hrušeckého hokeje – ať už to bylo v HC Hrušky, SK Hrušky či Tatran Hrušky - prošly desítky hráčů, trenérů a funkcionářů, které zde nelze všechny vyjmenovat. Všichni z nich se svou obětavostí a sportovními výkony zasloužili o to, že hokej v Hruškách se dožil 70 let.

Tento zkrácené povídaní o hrušeckém hokeji je převzato ze sborníku, který zpracovala paní Jana Štefanová před deseti lety k 60. výročí ledního hokeje v Hruškách, a je doplněno o současnost. Sborník samotný čerpal až do roku 1966 ze vzpomínek zakládajících a pozdějších členů, od tohoto roku pak z knihy zápisů schůzí TJ Tatran (tzv. „Gruntovnice“).

Fotogalerie

Menu rubriky:

Kontakt

Hrušky
Hrušky č. 166
683 52

tel.: 544 223 330
mobil: 725 111 467

IČ: 00372102

ID dat. schránky: bhza2qg
e-mail: ouhrusky@politavi.cz

Na mapě

Úřední hodiny

 pondělí a středa  8:00 - 17:00

 

Facebook

Facebook

YouTube kanál Hrušky

Youtube

Vesnice roku 2018

 

Zlatá stuha
za vítězství v krajském kole

Obec Hrušky byla oceněna nejvyšším oceněním,  které získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

Ingerreg

Entente Florale 2016

AEFP

Vesnice roku

vesnice roku 

 znak zelené stuhy Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí

 

Obec Hrušky byla oceněna v celostátní soutěži Vesnice roku

Zelenou stuhou za rok 2015 za péči o zeleň a životní prostředí

 

MAS Slavkovské bojiště

slavkovske bojiste

Ždánický les a Politaví

ždánický les

Novinky na email

Informace pomocí SMS zpráv

SOSka

Čas poslední aktualizace: 25.03.2024 000 14:38       Oficiální stránky obec Hrušky © 2011       webdesign: Origine
https://www.traditionrolex.com/1 https://www.traditionrolex.com/1