Rozcestník

Velikost textu

KULTURNÍ AKCE

RSS Odběr RSS

1. srpna 2009

To byly ale hody 2009!

Akce proběhne:
01. 09. 2009


Není asi v Hruškách a okolí pamětníka, který by pamatoval něco podobného, co se přihodilo o letošních hodech. V sobotu jsme měli „máju“, v neděli jsme byli bez ní. Počasí o hrušeckých hodech kopírovalo charakter letošního léta – sluníčko, horko a vysoké teploty střídané bouřkami a přívalovými dešti. U nás to byla naštěstí jen bouřka, ale i ta napáchala své. Že mají bouřky přijít, to se vědělo, v tom se meteorologové nespletli. Všichni ale tajně doufali, že zaprší až v pondělí, či nad ránem - prostě že hodů se bouřky nedotknou.

Sobota se vydařila, bylo krásně, večer na muzice příjemně. Neděle opět jak vymalovaná, jen ty vysoké teploty působily krojovaným stárkům a stárkám – velkým i malým – asi těžké chvilky. Hoši mají teplé filcové kalhoty, děvčata několik vrstev spodniček stažených na těsno do pasu. Statečně však absolvovali odpolední průvod a tancování „pod lipami“. Pak malé vydechnutí, večeře a znovu na parket.

Už kolem desáté večer se začalo zatahovat a začalo být jasné, že bouřka se nám asi nevyhne. Zvedl se vítr a první kapky rozhodly o přestěhování muzikantů, stárků a zázemí do sálu. Ten však bohužel není kapacitně stavěný na větší počet návštěvníků. Mnoho z nich to odradilo a odešlo tak domů. Do toho zmatku při přesunu byla přerušena dodávka elektrického proudu a ti, co zůstali, byli sice v sále v suchu, ale potmě. Bylo velmi těžké rozhodnout, co dál.

Zda-li pokračovat v hodování za ztížených podmínek v sále, ve kterém nebylo připraveno posezení, nebo celé hody prostě ukončit. Mnozí, včetně stárků, byli od deště při stěhování už i promočení. Proud střídavě chvíli fungoval, chvíli ne. Muzikanti velmi ochotně a rychle zprovoznili nástroje a ještě chvíli hráli i bez zesilovačů. V tom zazněla velká rána blesku, který udeřil do hrušecké, asi 30 m vysoké „máji“. Rýha v kmenu se vinula od špičky až dolů, odlétaly dlouhé třísky. Bylo velké štěstí, že nikdo nebyl v její těsné blízkosti a nabyl zasažen. Vedly se ještě diskuze, zda-li je či není narušena statika „máji“, zda-li je vzniklá rýha nebezpečná či nikoliv. Tento okamžik však rozhodl, že hodová zábava bude oficiálně ukončena. Muzikanti zabalili nástroje a kolem půlnoci odjeli. Stárci se zbytkem hodovníků pak v sále pokračovali v hodování pouze vlastním zpěvem a tancem. Nenechali si zkazit náladu a zbytek hodového večera si řádně užili. Hody pokračovaly až do rána.

Místní hasiči se ujali úkolu „kácení máje“, která se po zásahu blesku stala nebezpečná svému okolí – lidem, projíždějícím vozidlům, přilehlým domům. Muselo se asi hodinu počkat na speciální jednotku z Vyškova, která pomocí plošiny vysoký kmen skolila. Pracovník na plošině vždy přivázal kmen lanem, naříznul jej a zatažením lana ze země byla odřezaná část kmene stažena na bezpečné místo na silnici. To se opakovalo asi čtyřikrát a zbylý pahýl byl pak pokácen. Hodinu po půlnoci byla náves bez své hodové pýchy. Konec dobrý, všechno dobré. Nikomu se nic nestalo, nic nebylo poškozeno, jen hodová tradice byla poznamenána. Ti, kteří letos stárkovali poprvé, ale nejen oni, na tyto hody prostě nezapomenou.

Když jsem tomuto všemu nedělní večer přihlížela, přišlo mi to všechno tak nějak líto. Kolik práce a úsilí mnoha lidí to všechno stálo. Kluci – stárci ve středu v hodovém týdnu „máju“ pokáceli a přivezli z lesa. Museli ji ořezat, očistit, nabarvit, spojit ze dvou kusů, nazdobit....Vykopat hlubokou jámu a za přihlížení velké části vesnice ji v sobotu ručně postavit. To je postup, který se dnes už tak nevidí a je v širokém okolí raritou. A pak silou vyšší moci tento majestátný symbol hodů nepřežil ani do konce následujícího dne. Byl připraven hodový areál, parket, zajištěno občerstvení....Mnoho lidí věnovalo svůj čas, práci, úsilí. Ale hody byly, hody budou. Věřím, že v Hruškách snad ano, že naše tradice je silná a přetrvá i do budoucna.

Je to již více než pětadvacet let, když jsem já „stárkovala“ poprvé a poté ještě několikrát, ale dodnes na hody a stárkování vzpomínám ráda. Letos už jsem vypravila z domu svého „stárka“. Dnes je mnoho věcí jinak, ale v podstatě je to pořád stejné. Mladí se schází, na hody se připravují – učí se lidové písničky, zpívají na mostě, učí tancovat ty z jejich středu, kterým to moc nejde, juchají, vyrábějí papírové růže, popíjejí vínečko... Tak to bylo za nás, ale i mnohem dříve.

Letošní stárci byli opravdu výjimeční, holky měly nádherné kroje, moc jim to slušelo. To v našich dobách jsme půjčovali kroje v Brně v půjčovně – chlapecký kroj za 80 Kčs, dívčí s jednou spodničkou za 130 Kčs. Bylo to umění si kroj připravit – naškrobit, vyžehlit, vyrobit věneček... S dneškem se to nedá srovnat. Chlapecké kroje máme v Hruškách díky paní Janě Štefanové vlastní. Holky si půjčují originální připravené a nažehlené kroje a stojí je to nemalé peníze. Přesto však o hody a stárkování mají zájem a pomáhají tak udržovat místní tradici.

O hody v Hruškách se starají po mnoho let sportovci z místní TJ Tatran. Těm patří velké poděkování a poklona. Naštěstí mají ještě elán a chuť do organizování a příprav této akce, na kterou nenahlíží pouze z ekonomického hlediska, ale především jako na tradici, kterou je třeba uchovat. Ale i oni by potřebovali postupně získat posily z řad mladších.

Důkazem tradice hrušeckých hodů se letos staly paradoxně hody vážanské. Nesešli se tam mladí, takže nebylo stárků a stárek. Ženáči je nenahradili. O pořádání hodové zábavy se přetahují místní hospody a zřejmě ani lidé nemají o hody moc zájem. Na sobotní hodové muzice se sešlo asi padesát návštěvníků, z nichž většina byla z Hrušek. A aby to nebyla smutná zábava, postarali se o program naši kluci-stárci. Oblékli se do krojů, zorganizovali slavnostní nástup a zatančili „vážanským“ u nich v hospodě verbuňk.

Přeji tedy hrušeckým hodům dlouhou tradici, dostatek mladých stárků a stárek, samozřejmě také dostatek těch, kteří mají chuť hody připravovat a v neposlední řadě dostatek hodových diváků a příznivců. A že hody nejsou jen pro mladé a svobodné, o tom bychom Vás chtěli přesvědčit o letošních „císařských hodech“. Hody jsou zábava a veselí, tanec, písnička, tradice... a to vše na věku nezáleží.

                                                                                                                                           Svatava Horáčková

Fotogalerie


Menu rubriky:

Kontakt

Hrušky
Hrušky č. 166
683 52

tel.: 544 223 330
mobil: 725 111 467

IČ: 00372102

ID dat. schránky: bhza2qg
e-mail: ouhrusky@politavi.cz

Na mapě

Úřední hodiny

 pondělí a středa  8:00 - 17:00

 

Facebook

Facebook

YouTube kanál Hrušky

Youtube

Vesnice roku 2018

 

Zlatá stuha
za vítězství v krajském kole

Obec Hrušky byla oceněna nejvyšším oceněním,  které získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

Ingerreg

Entente Florale 2016

AEFP

Vesnice roku

vesnice roku 

 znak zelené stuhy Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí

 

Obec Hrušky byla oceněna v celostátní soutěži Vesnice roku

Zelenou stuhou za rok 2015 za péči o zeleň a životní prostředí

 

MAS Slavkovské bojiště

slavkovske bojiste

Ždánický les a Politaví

ždánický les

Novinky na email

Informace pomocí SMS zpráv

SOSka

Čas poslední aktualizace: 19.04.2024 000 09:10       Oficiální stránky obec Hrušky © 2011       webdesign: Origine