26. září 2018

Krajský úřad JmK - prodloužení výzvy kotlíkových dotací

Seznam%20zv%C3%BDhodn%C4%9Bn%C3%BDch%20m%C4%9Bst%20a%20obc%C3%AD_Kotl%C3%ADkov%C3%A9%20dotace (PDF 513.1 kB)

Kotl%C3%ADkov%C3%A9%20dotace_let%C3%A1k%20A4_JHM%20kraj (PDF 875.91 kB)

Dota%C4%8Dn%C3%AD%20program_Kotl%C3%ADkov%C3%A9%20dotace (PDF 1.25 MB)

v rámci dotačního programu Jihomoravského kraje tzv. kotlíkových dotací byla prodloužena výzva k předkládání žádostí o dotaci do 31.03.2019 (projekt „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji II“). Od roku 2022 budou moci být v provozu pouze kotle na tuhá paliva, které splňují minimálně 3. emisní třídu (zpravidla se jedná o kotle s datem výroby po roce 2000). Pokud tyto kotle nebudou vyměněny, dojde k porušení Zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 a hrozí uložení pokuty ve výši až 50.000 Kč.

Lokální vytápění domácností se významně podílí na nadlimitních koncentracích znečišťujících látek v ovzduší v Jihomoravském kraji. Lokální topeniště jsou v rámci kraje druhým největším zdrojem znečištění ovzduší, a mají tak významný vliv na životní prostředí. Topeniště jsou na území kraje hustě rozmístěna na relativně malé ploše převážně menších sídelních útvarů a emise jsou vypouštěny přímo do dýchací zóny obyvatel. To má výrazný negativní dopad na zdraví a kvalitu života obyvatel kraje.

Kotle umístěné zejména v rodinných domcích jsou v převážné míře zastaralé. Navíc se mnohdy jako palivo využívají materiály patřící do separovaného sběru a komunálních odpadových nádob.

V této souvislosti Vás zdvořile žádáme o zveřejnění informací (přiloženého letáku) na úřední desce, webových stránkách, rozhlase, místním zpravodaji a rozšíření informací i do ostatních obcí.  V případě Vašeho zájmu mohou projektové manažerky uspořádat informační semináře přímo ve Vaší obci, na kterých sdělí bližší informace k projektu (zodpovězení dotazů žadatelům).

Občané se též mohou s jejich dotazy obracet na projektové manažerky Jihomoravského kraje jak telefonicky, tak i osobně. V případě domluvy lze pomoci žadatelům vyplnit elektronickou žádost na Krajském úřadě Jihomoravského kraje.

Dotace je určena na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech za nový ekologický kotel (kotle na biomasu, kombinované kotle na uhlí a biomasu, plynové kondenzační kotle či tepelná čerpadla). Dále na novou nebo zrekonstruovanou otopnou soustavu, úpravy spalinových cest a další.

Maximální výše dotace činí 127.500 Kč. Dotace se odvíjí od typu nového kotle a lokality, ve které se rodinný dům nachází. Seznam prioritních obcí je přílohou emailu.

Žádost se podává elektronicky prostřednictvím Dotačního portálu JMK.  Veškeré informace naleznete na webových stránkách Jihomoravského kraje, sekci Granty a dotace - https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?PubID=346840&TypeID=2

Informativní leták včetně dalších informací zasíláme přílohou.

Kontakty na projektové manažerky:

Ing. Tereza Rosypalová, e-mail: rosypalova.tereza@kr-jihomoravsky.cz, tel.: 541 651 371

Bc. Jana Skácelová, e-mail: skacelova.jana@kr-jihomoravsky.cz, tel.: 541 651 407

Ing. Anna Gelová, e-mail: gelova.anna@kr-jihomoravsky.cz, tel.: 541 651 231

Bc. Kateřina Fafílková, e-mail: fafilkova.katerina@kr-jihomoravsky.cz, tel.: 541 651 425

Ing. Silvie Huberová, e-mail: huberova.silvie@kr-jihomoravsky.cz, tel: 541 651 412

Případné dotazy prosím zasílejte na emailové adresy malikova.marketa@kr-jihomoravsky.cz a odrazkova.sarka@kr-jihomoravsky.cz.

Děkuji za spolupráci.

S pozdravem

Ing. Markéta Malíková

odbor regionálního rozvoje