Rozcestník

Velikost textu

KULTURNÍ AKCE

RSS Odběr RSS

29. září 2009

Císařské hody 2009

Akce proběhne:
24. 10. 2009


V Čechách posvícení nebo pouť, na Moravě hody, jsou výroční slavností, která se slaví v neděli po svátku světce, kterému je zasvěcen místní kostel. Býval to jeden z nejoblíbenějších svátků prostého venkovského lidu, kdy se přátelé a příbuzní navštěvovali, navzájem se pohostili tím nejlepším, co měli. Na stole nesměly chybět koláče, husa nebo kachna se zelím, knedlíky, omáčky, na zapití pivo a víno. Hody se slavily většinou od soboty do úterý, tedy několik dní.

Císař František Josef II. zjistil, že jeho poddaní hodováním a navštěvováním poutí v okolních obcích ztrácí čas, který mohli věnovat práci a chtěl sjednotit termín oslav v celé zemi. Proto v roce 1786 zavedl patentem v termínu třetí neděli v říjnu tzv. „císařské hody“ pro všechna města a vesnice. Toto nařízení bylo poddanými přijato a slavily se hody a posvícení oboje. S hodováním jsou spojeny tradiční lidové zvyky, nejen stavění máje, povolení hodů starostou a předávání práva, které známe. Na Brněnsku, moravském Slovácku a na Vysočině jsou dodnes velmi rozšířené také „stínání berana“ a „mlácení káčera“.

V dnešní době se slaví hody v termínu svátku patrona místního kostela. Tyto patří ve většině národopisných oblastí mladým a v kroji chodí v původu jen svobodní. Hody pořádané v termínu říjnovém, tedy „císařské hody“, bývají příležitostí pro všechny bez rozdílu věku, aby se mohli obléct do svátečních krojů. V hodovém průvodu tedy můžeme vidět celé rodiny i s dětmi, na zábavě přehlídku různých variant krojů pro svobodné, vdané a ženaté.

V Hruškách není myšlenka na uspořádání „císařských hodů“ nová. Několik roků se realizace odkládala, až letos, kdy přišel impuls od mladých manželských párů, byl zvolen termín sobota 24. října. Zveme všechny, kteří mají chuť nastrojit si brněnský nebo kyjovský kroj, dobře se pobavit, popít víno a ochutnat hodové koláče, aby se také zúčastnili.

Fotogalerie

Menu rubriky:

Kontakt

Hrušky
Hrušky č. 166
683 52

tel.: 544 223 330
mobil: 725 111 467

IČ: 00372102

ID dat. schránky: bhza2qg
e-mail: ouhrusky@politavi.cz

Na mapě

Úřední hodiny

 pondělí a středa  8:00 - 17:00

 

Facebook

Facebook

YouTube kanál Hrušky

Youtube

Vesnice roku 2018

 

Zlatá stuha
za vítězství v krajském kole

Obec Hrušky byla oceněna nejvyšším oceněním,  které získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

Ingerreg

Entente Florale 2016

AEFP

Vesnice roku

vesnice roku 

 znak zelené stuhy Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí

 

Obec Hrušky byla oceněna v celostátní soutěži Vesnice roku

Zelenou stuhou za rok 2015 za péči o zeleň a životní prostředí

 

MAS Slavkovské bojiště

slavkovske bojiste

Ždánický les a Politaví

ždánický les

Novinky na email

Informace pomocí SMS zpráv

SOSka

Čas poslední aktualizace: 06.09.2023 000 09:06       Oficiální stránky obec Hrušky © 2011       webdesign: Origine