Rozcestník

Velikost textu

KULTURNÍ AKCE

RSS Odběr RSS

2. listopadu 2009

DÝŇOVÁNÍ – DRAKIÁDA – LAMPIONOVÝ PRŮVOD 2009

Akce proběhne:
11. 11. 2009


V měsíci říjnu a listopadu připravila skupinka maminek a tatínků dětí z mateřské školky několik akcí, které měly pobavit nejen děti, ale i jejich rodiče. Šlo o nové, neokoukané aktivity, které jsme v Hruškách doposud neměli a které se rozhodně vyvedly.

Jelikož se letos velmi dařilo dýním a na našich zahradách se jich urodilo přehršel - rozličných tvarů, barev a velikostí, sešli se rodiče a děti přímo v mateřské školce při veselém dýňování. Nejprve jsme společně ve školce vyráběli dráčky a kreslili dýňáky. Potom jsme se všichni přesunuli na zahradu školky a tam začala ta pravá dýňová výroba. Děti vymýšlely návrhy, rodiče vykrajovali a vydlabávali dýně. Za použití spousty dalších přírodních materiálů, jako jsou kaštany, šípky, špejle... tak vznikly desítky dýňových zvířátek. Nejmenší dýně měly velikost tenisového míčku, ale ty největší nemohli unést ani dva statní tatínkové dohromady. Zpočátku to byla veliká zábava především pro děti, časem se z ní stala soutěž rodičů, kdo vyrobí krásnějšího dýňáka. Všechny výtvory pak byly vystaveny po celé zahradě MŠ a děti je mohly obdivovat ještě dlouhou dobu.

Druhou vydařenou akcí byla drakiáda. Děti i s rodiči se sešli v neděli 4. října u rybníka a odsud se společně vydali na volné pole za vesnicí, směrem ke Křenovicím. Tady se začali vznášet draci různých tvarů a velikostí - koupení i podomácku vyrobení. Někteří se vznesli hned na první pokus, jiným to dalo více práce. Počasí se vydařilo, nechybělo sluníčko ani potřebný vítr. Dopadlo to stejně jako při dýňování v MŠ – nejprve se bavily děti, po čase šlo o soutěž tatínků. Celým odpolednem děti provázel velký drak „dospělák“ , který si pro ně připravil pár soutěží a sladkých odměn. Děti a rodiče tak strávili příjemné společné odpoledne a všichni si to vážně užili.

Prozatím poslední podzimní akcí byl 11.11. lampiónový průvod. My rodiče si pod tímto pojmem možná vybavíme povinné průvody z dob totality, které jsou už naštěstí minulostí. Pro současné děti je lampión symbolem světýlka, radosti, tajemna. Děti opět společně s rodiči si v týdenním předstihu lampiony vyráběli sami. Sešli jsme se v mateřské školce, kreslili, lepili, vystřihovali, takže v závěru měl každý vyroben svůj originální lampionek. Zvolený termín 11.11. je svátkem svatého Martina, který přijíždí na bílém koni. Letos sice nepřijel, ale to dětem nevadilo. Po celé vesnici byla připravena trasa osvícená malými dýňovými lucerničkami. Sešlo se spousta dětí a rodičů, místních i přespolních. Prošli jsme setmělými Hruškami, každý se svým lampiónem, a průvod zakončili na hřišti „za humny“. Tam bylo pro děti připraveno malé překvapení. Byly vypuštěny velké svítící balony - balony „štěstí“, které údajně plní dětská přání. Bohužel byl vítr, takže se nevznesly všechny. Ale snad to dětem nevadilo, snad se jim ta přání splní. Dostaly ještě malou sladkost a rodiče se mohli zahřát připraveným svařáčkem.

Všechny tři akce pro děti vymyslela a připravila skupinka „akčních“ maminek za finanční podpory obecního úřadu. Patří jim chvála, neboť v dnešní uspěchané době nemáme mnoho příležitostí, jak trávit čas společně s dětmi. A proto je každá taková aktivita cenná. Fotografie z těchto akcí budou postupně ukládány ve fotogalerii na www obce Hrušky.

                                                                                                                                         Svatava Horáčková

Fotogalerie - dýňování

Fotogalerie- drakiáda

Fotogalerie-průvod

Menu rubriky:

Kontakt

Hrušky
Hrušky č. 166
683 52

tel.: 544 223 330
mobil: 725 111 467

IČ: 00372102

ID dat. schránky: bhza2qg
e-mail: ouhrusky@politavi.cz

Na mapě

Úřední hodiny

 pondělí a středa  8:00 - 17:00

 

Facebook

Facebook

YouTube kanál Hrušky

Youtube

Vesnice roku 2018

 

Zlatá stuha
za vítězství v krajském kole

Obec Hrušky byla oceněna nejvyšším oceněním,  které získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

Ingerreg

Entente Florale 2016

AEFP

Vesnice roku

vesnice roku 

 znak zelené stuhy Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí

 

Obec Hrušky byla oceněna v celostátní soutěži Vesnice roku

Zelenou stuhou za rok 2015 za péči o zeleň a životní prostředí

 

MAS Slavkovské bojiště

slavkovske bojiste

Ždánický les a Politaví

ždánický les

Novinky na email

Informace pomocí SMS zpráv

SOSka

Čas poslední aktualizace: 06.09.2023 000 09:06       Oficiální stránky obec Hrušky © 2011       webdesign: Origine