Rozcestník

Velikost textu

KULTURNÍ AKCE

RSS Odběr RSS

3. května 2011

Hasičské závody

Akce proběhne:
18. 06. 2011

V letošním roce začal „Hasičský den“ již ráno. Od 9:00 hodin se konala slavnostní mše, která byla věnována posvěcení sochy sv. Floriána.

Hasičský den v Hruškách

V letošním roce začal „Hasičský den“ již ráno. Od 9:00 hodin se konala slavnostní mše, která byla věnována posvěcení sochy sv. Floriána. Jako host přijel R. D. Pavel Novotný, O. Praem, který vykonává také duchovní službu pro členy Moravské hasičské jednoty. Společně s panem farářem z Křenovic sloužili mši věnovanou sv. Floriánovi a všem hasičům. V závěru mše obdrželi hrušečtí hasiči čestné uznání prezidenta Moravské hasičské jednoty za svoji aktivní činnost. Poté následoval průvod obcí. V čele průvodu šel starosta místních hasičů, za ním čestná stráž s praporem MHJ a obce. Nejmladší hasiči nesli na nosítkách sošku sv. Floriána. Hrála kapela Dambořanka a k průvodu se připojili také ostatní obyvatelé Hrušek. U hasičky pak proběhla další část programu. R. D. Pavel Novotný, O. Praem nejprve posvětil hasičská auta a poté sošku sv. Floriána, která bude umístěna na budově hasičky. Pro sochu si hasiči zajeli až do slovenského Šaštína, kde ji pro Hrušky nechal vyrobit Spolok sväteho Vojtěcha.

II. ročník Memoriálu Matěje Štefana byl zahájen ve 12: 00 hodin slavnostním nástupem. Závodu jednotlivců se zúčastnilo celkem 39 závodníků z 12 hasičských sborů. Nechyběli také 3 držitelé loňských pohárů ze Stanovnice, kteří si již v minulém ročníku vysloužili výstižnou přezdívku „gazely“. Nejvzdálenější skupinka hasičů přijela až ze Špindlerova Mlýna. Více se také zapojily sbory z okolí: Slavkov, Křenovice, Šaratice, Bošovice a Lovčičky. Již samozřejmostí je účast našich přátel – hasičů z Obřan, jejichž velitel opět přijal funkci hlavního rozhodčího závodů. Přivítali jsme také řadu čestných hostů, zejména členy Okresního výboru Vyškov MHJ a starosty hasičských sborů z okolních obcí.
Domácí závodníci byli letos dva: Martin Mixa, autor nově připravené tratě, a starosta obce Jan Kauf, který se v loňském roce stal také dobrovolným hasičem. Martin se umístil na krásném 6. místě z celkového počtu 39 závodníků a Honza Kauf, který měl svoji závodní premiéru, skončil na 8. místě a dokonce získal pohár za 3. místo v kategorii závodníků nad 30 let. Trať byla v letošním roce mnohem náročnější. Zůstala jedna z nejtěžších disciplín (vytažení figuríny o hmotnosti 80 kg z vozidla), ale přibylo „lešení“. Na ně musel závodník vylézt po žebříku a na laně vytáhnout barel s vodou o hmotnosti 20 kg. Nově byla rovněž umístěna bariéra (výška 180 cm), se kterou se potýkala více než polovina závodníků. Jen ti nejlepší ji zdolali na první nebo druhý pokus. Komu se to nepodařilo, tomu pomohla „parta hasičů“, protože závod není jen o překonávání překážek a dosahování co nejlepšího času, ale také o vzájemné pomoci kamarádů, na které je spolehnutí nejen při zásahu, ale také v životě. A to se podařilo velkou měrou, protože hasiči drželi, drží a budou vždy držet při sobě.

Po ukončení závodu a vyhlášení výsledků byl dán prostor nejmenším. Trať byla upravena pro děti a na startu se brzy řadili i malí hasiči. S malou přilbou na hlavě si proběhli celou trasu jako dospělí. Jen překážky měli upravené – panenka v autě byla hadrová, na lešení lezli pod dohledem hasičů a záchranářů a barel byl prázdný. Kromě hrušeckých dětí přijela i skupina malých hasičů z Rašovic.

Každá velká akce vyžaduje důkladnou přípravu a spoustu lidí, kteří se zapojí a přiloží svoji ruku ke společnému bezproblémovému průběhu celého dne. Proto v závěru patří poděkování nejen hasičům, ale také všem, kteří si udělali v sobotu čas a přišli jako rozhodčí na trať, prodávat do stánku nebo poskytli jinou pomoc. Děkujeme také těm, kteří nám umožnili bezplatný odběr elektrického proudu ze svých domů (Aleš Bubeníček, Luboš Zimmermann a Vladimír Klusal). Závěrečné poděkování patří všem občanům Hrušek, kteří se na nás přišli podívat, ať už do kaple, před hasičku nebo na závod.

Lenka Štěpánková

Menu rubriky:

Kontakt

Hrušky
Hrušky č. 166
683 52

tel.: 544 223 330
mobil: 725 111 467

IČ: 00372102

ID dat. schránky: bhza2qg
e-mail: ouhrusky@politavi.cz

Na mapě

Úřední hodiny

 pondělí a středa  8:00 - 17:00

 

Facebook

Facebook

YouTube kanál Hrušky

Youtube

Vesnice roku 2018

 

Zlatá stuha
za vítězství v krajském kole

Obec Hrušky byla oceněna nejvyšším oceněním,  které získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

Ingerreg

Entente Florale 2016

AEFP

Vesnice roku

vesnice roku 

 znak zelené stuhy Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí

 

Obec Hrušky byla oceněna v celostátní soutěži Vesnice roku

Zelenou stuhou za rok 2015 za péči o zeleň a životní prostředí

 

MAS Slavkovské bojiště

slavkovske bojiste

Ždánický les a Politaví

ždánický les

Novinky na email

Informace pomocí SMS zpráv

SOSka

Čas poslední aktualizace: 06.05.2024 000 18:27       Oficiální stránky obec Hrušky © 2011       webdesign: Origine