Rozcestník

Velikost textu

KULTURNÍ AKCE

RSS Odběr RSS

13. února 2014

XII. Hrušecké pálení čarodějnic

Akce proběhne:
30. 04. 2014

Reportáž z akce ...

 

  30. dubna je čas na tradiční pálení čarodějnic. Symbolicky tím pálíme vše zlé, co zanechala zima a vítáme vše dobré v jarním období nového roku. Jaro, na rozdíl od loňska, už tu dávno bylo, takže stromy už byly po odkvětu, což asi trošičku mrzelo zamilované následující den. To ovšem vůbec netrápilo děti, které si skvěle užívaly areálu za humny, kde jsme se v 17 hodin začali scházet k soutěžím a hrám.

  Byly připraveny tradiční chůdy, lyžařský slalom, balancování s míčkem, mumie a hod na cíl. Děti si mohly vyzkoušet jaké to je oblékat druhého po slepu a orientovat se jen na jeho pokyny. Výtvarná dílnička nemohla chybět. Aby také ne, když občas praskala ve švech.  Tradiční atrakce pro dospělé -paní věštkyně - měla také co dělat, aby všem zájemcům odpověděla na otázky, co je v budoucnu čeká. Ovšem nejvíce legrace si děti užily při přetahování lanem. „Vyzkoušíme si, jací jsme siláci, když má dnes přijet ten slavný silák Železný Zekon.“

  A Zekon opravdu přijel. Předvedl své umění kroucení ocelových tyčí kolem krku, trhání lana, štípání dříví na hlavě či zdvihání špalku ušním boltcem. Nakonec spolykal žiletky, v puse je svázal a následně vytáhl na niti. K většině čísel si přivolával dobrovolníky z obecenstva, kteří museli předvést svůj díl odvahy, za což také sklidili pořádný aplaus.

  Blížil se západ slunce, což je ta pravá chvíle pro zapálení ohně a poohlédnutí se po nějaké čarodějnici ke spálení. Naštěstí jsme nemuseli vybírat mezi návštěvníky, protože čarodějnice k nám na koni přijela sama. Předala svou dvojnici a mohl se tak tento starodávný ceremoniál dokončit.

  To největší překvapení mělo teprve přijít. Zatímco kapela „Brněnské kredenc“ začala hrát k poslechu, začala se za Litavou chystat stezka odvahy, během které musely malé skupinky dětí plnit drobné úkoly od podivuhodných masek za ponurého osvětlení loučí a svíček.

  Zbytek večera byl ve znamení jídla, hudby, chutného nápoje dle libosti a hlavně dobré nálady. Rád bych na závěr poděkoval všem těm, kdo pomáhali připravit areál, kdo se starali o občerstvení, o zábavu dětí a o muziku. Opravdu velké díky. Jsme rádi, že se vše tak dobře podařilo a že přišlo spoustu dětí i dospělých. Budeme se těšit příští rok na stejném místě a ve stejném čase. Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.

 IMG_5139.JPG

Za kulturní výbor Lukáš Kropáček

 

Menu rubriky:

Kontakt

Hrušky
Hrušky č. 166
683 52

tel.: 544 223 330
mobil: 725 111 467

IČ: 00372102

ID dat. schránky: bhza2qg
e-mail: ouhrusky@politavi.cz

Na mapě

Úřední hodiny

 pondělí a středa  8:00 - 17:00

 

Facebook

Facebook

YouTube kanál Hrušky

Youtube

Vesnice roku 2018

 

Zlatá stuha
za vítězství v krajském kole

Obec Hrušky byla oceněna nejvyšším oceněním,  které získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

Ingerreg

Entente Florale 2016

AEFP

Vesnice roku

vesnice roku 

 znak zelené stuhy Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí

 

Obec Hrušky byla oceněna v celostátní soutěži Vesnice roku

Zelenou stuhou za rok 2015 za péči o zeleň a životní prostředí

 

MAS Slavkovské bojiště

slavkovske bojiste

Ždánický les a Politaví

ždánický les

Novinky na email

Informace pomocí SMS zpráv

SOSka

Čas poslední aktualizace: 29.09.2023 000 09:07       Oficiální stránky obec Hrušky © 2011       webdesign: Origine