Rozcestník

Velikost textu

KULTURNÍ AKCE

RSS Odběr RSS

4. července 2007

Hrušecké hody

Akce proběhne:
05. 08. 2007


Hody v Hruškách mají dávnou a krásnou tradici. Přesto mnozí mladí lidé naší obce dnes už neznají původní význam této slavnosti a hody jsou považovány za svátek dobrého jídla, pití a veselé zábavy. 

V době, kdy naši předkové neměli příliš mnoho radostí v jejich lopotném a těžkou prací naplněném životě, dokázali z každé příležitosti vytvořit svátek. Slavily se především svátky křesťanské, kromě celosvětových Velikonoc a Vánoc měl každý region „své“ svátky, mezi něž patřily zejména poutě, posvícení a hody.

Pouť je cesta na posvátné místo, kde se projevuje úcta nějakému světci, v Evropě jsou velmi četná mariánská poutní místa.

Posvícení je výroční slavnost posvěcení kostela nebo kaple – u nás by připadal tento svátek na 16. července.

Hody se slaví ve dnech svátku patrona, kterému je farnost zasvěcena – je to příležitost vzdát místnímu světci úctu, díky za ochranu obce a předložit mu prosby osobní i všeobecné.

 Vzhledem k tomu, že Hrušky spadají pod farnost Křenovice, oslavovali jsme s Křenovicemi společného patrona svatého Vavřince, jehož svátek připadá na 10. srpna. Od letošního roku můžeme projevit samostatnost i v této oblasti, neboť kaple v Hruškách je zasvěcena Panně Marii Sněžné, jejíž svátek připadá na 5. srpna. Při výběru světce, jemuž by byla kaple zasvěcená, jsme měli na mysli dva podněty – gotickou sochu Panny Marie, která se v Hruškách uchovala několik století i přes nepřízeň osudu, a datum hrušeckých hodů, které jsou týden před svatým Vavřincem. Z toho vyšlo jednoznačně, že kaple by měla být zasvěcena Panně Marii Sněžné, což se stalo.

Občané Hrušek, jak jsem měla možnost je poznat, jsou dobří patrioti, proto jistě nebude činit žádné potíže poopravit tradici a místo „Vavřineckých hodů“ slavit „Hrušecké hody“.  Při letošních Hrušeckých hodech se rozšíří program o duchovní rozměr – v neděli 5. srpna (na svátek Panny Marie Sněžné) bude v 8.00 hodin ráno na prostranství před kaplí sloužena mše svatá a k radosti mnohých mohu sdělit, že přislíbil přijet P. Siard Kamil Novotný, vážanský rodák, který byl vloni vysvěcen na kněze.

Přijměte tedy pozvání a rozšiřte osobní prožívání hodů o nedělní bohoslužbu – je to výzva i pro stárky, kteří jsou vždy ozdobou každých hodů. Bylo by velmi pěkné, kdyby svou účastí, ať už v krojích nebo v civilu, ozdobili i slavnou hodovou bohoslužbu.

Helena Hrabálková

Menu rubriky:

Kontakt

Hrušky
Hrušky č. 166
683 52

tel.: 544 223 330
mobil: 725 111 467

IČ: 00372102

ID dat. schránky: bhza2qg
e-mail: ouhrusky@politavi.cz

Na mapě

Úřední hodiny

 pondělí a středa  8:00 - 17:00

 

Facebook

Facebook

YouTube kanál Hrušky

Youtube

Vesnice roku 2018

 

Zlatá stuha
za vítězství v krajském kole

Obec Hrušky byla oceněna nejvyšším oceněním,  které získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

Ingerreg

Entente Florale 2016

AEFP

Vesnice roku

vesnice roku 

 znak zelené stuhy Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí

 

Obec Hrušky byla oceněna v celostátní soutěži Vesnice roku

Zelenou stuhou za rok 2015 za péči o zeleň a životní prostředí

 

MAS Slavkovské bojiště

slavkovske bojiste

Ždánický les a Politaví

ždánický les

Novinky na email

Informace pomocí SMS zpráv

SOSka

Čas poslední aktualizace: 06.09.2023 000 09:06       Oficiální stránky obec Hrušky © 2011       webdesign: Origine