KULTURNÍ AKCE

RSS Odběr RSS

5. května 2009

Zájezd do Francie

Akce proběhne:
05. 06. 2009


V pátek 5. června jsme se vydali na zájezd do Francie za poznáním do země bohaté na historii a památky, který pro naše občany, ale nejen pro ně, organizoval ve spolupráci s cestovní kanceláří Miklas Tour Dr. Oldřich Dočekal. Ve skutečnosti nás Hrušáků nakonec nejelo mnoho, proto byl zájezd doplněn i přespolními. Myslím, že domácí váhavci mohou litovat. Snad příště.

Ač se to nezdá, Francie má historicky mnoho společného s naší vlastí a zejména s našimi předky. Protože naše obec leží na Slavkovském bojišti, mnozí naši pradědové se setkali s Napoleonovými vojáky, a to jistě nebyla příjemná setkání. Rovněž první naše zastávka ve Francii byla na bojišti u Verdunu, kde bojovali v první světové válce i čeští legionáři. Okolí Verdunu je poseto mnoha památníky padlým a vojenskými hřbitovy. Jedno takové místo jsme navštívili.

Další zastávkou na naší cestě bylo královské město Remeš, zejména katedrála, v níž byli korunováni králové a přilehlý arcibiskupský palác. Bohatá sochařská výzdoba zvenku i zevnitř svědčí o významu, jaký těmto stavbám stavitelé přikládali.

V sobotu odpoledne jsme díky bravurní jízdě našich řidičů a dobré navigaci našeho průvodce – Dr. Dočekala bezpečně zaparkovali v místě našeho ubytování v Paříži. Sobotní podvečer jsme využili k první poznávací vycházce po Paříži – na jediný kopec Montmartre s monumentální stavbou baziliky Sacré coeur. Výhled na historický střed města nám byl odměnou za překonání únavy.

Noc byla pryč než jsme se nadáli a před námi byl další den plný zážitků. Slunečné ráno nás lákalo k dalšímu poznávání. Plánovaná návštěva muzea Louvre se obešla bez čekání ve frontě – překvapivě nás pustili do muzea zadním vchodem, takže jsme byli mezi prvními návštěvníky a bez tlačenice jsme si mohli prohlédnout i největší „taháky“ - originál obrazu Leoparda da Vinci Mona Lisa a sochu Venuše Milétské, egyptské sfingy, sarkofágy, atd. Kilometry výstavních ploch s velmi zajímavými exponáty z historie civilizace lidstva za půl dne nezvládneme, ani kdybychom se sebevíc snažili – něco si necháme na příště, teď jdeme dál. Po nejstarším kamenném mostě jsme přešli na ostrov Cité, prohlédli si Sainte Chapelle, tam byl ve svých 13 letech biřmován a současně sezdán s Blankou z Valois český král Karel IV. Pak jsme zamířili do chrámu Notre Dame, kde jsme vyslechli koncert. Historickým metrem jsme se vrátili do místa ubytování, na závěr dne jsme trochu zmokli a plní dojmů jsme rádi ulehli.

Pondělní ráno nás čekala Eiffelovka. Slunečné počasí, přesné načasování a krásná viditelnost byla výborná kombinace pro krásný zážitek. Výtahy nás vyvezly na vrchol 300 m vysoké věže, Paříž a celé okolí jako na dlani, všechno se dalo dobře rozpoznat, fotoaparáty cvakaly – prostě paráda. Teď už však pokračujeme dál – kolem vojenské školy (památka UNESCO) směrem k Invalidovně. Vojenské muzeum tentokrát nenavštívíme, pouze jsme si prohlédli kostel se zlacenou kopulí, pod níž je v sarkofágu pohřben nám dobře známý Napoleon Bonaparte.

V nádvoří muzea jsou stovky historických děl i novodobých zbraní. Naše kroky pokračují teď už v dešti přes Elysejské pole směrem k Vítěznému oblouku. Počasí nám však nepřeje, tak se vracíme k autobusu a pokračujeme v prohlídce města z jeho oken. Pojedeme se vysušit a večer projedeme Paříž autobusem – Bastila (dnes divadlo), Latinská čtvrť se známou univerzitou Sorbona, Panteon, Trocadero (naproti Eiffelovky). Na závěr jsme projeli kolem Boulognského lesíku a vrátili se na ubytovnu.

Sluníčko s námi vstávalo i v úterý, kdy jsme měli namířeno do Versailles. Jako obvykle jsme byli mezi prvními zájemci o vstupenky, individuálně jsme si prohlédli bohatě zdobené interiéry královského zámku a v poledne jsme se hromadně vydali do překrásných zahrad – bohaté fontány doprovázené hudbou, letohrádky, vodní plochy; areál má rozlohu jako celý katastr obce Hrušky. Aprílové počasí nás doprovodilo do autobusu a jeli jsme do moderní luxusní čtvrti La Défense. Mrakodrapy různých tvarů a zejména „Archa“, která je postavena v průhledu od Louvru přes Vítězný oblouk, jsou obdivuhodné. Přes Paříž se autobus posunoval v dopravní špičce pomalu, ještě jsme zajeli do centra na jídlo a drobné nákupy a pak domů.

Poslední noc byla zvlášť krátká, někteří se vydali k noční Eiffelovce a vrátili se posledním metrem. Musíme však už balit, čeká nás poslední den a cesta domů. Dosavadní program jsme mohli prožít s běžnou cestovkou, ale přijetí na pařížské radnici se hned tak někomu nepoštěstí. Přijala a provázela nás velmi příjemná paní, která má na starosti protokol, seznámila nás s historií radnice, provedla nás reprezentačními místnostmi. Budova radnice je vystavěna ve stylu zámků na Loiře a interiéry jsou bohatě zdobené obrazy, křišťálovými lustry, zlacením apod.; na závěr návštěvy jsme zasedli do lavic pařížských zastupitelů a pak se rozloučili nejen s radnicí, ale i s Paříží.

Poslední zajímavou zastávkou bylo městečko Hautvillers v oblasti Champagne. V tamním klášteru vznikl postup výroby šampaňského vína, který se zachoval dodnes. Místní pan starosta spolu s šesti zastupiteli nás přijal jako oficiální delegaci, ale velmi srdečně, a seznámil nás s historií oblasti, vína i současným životem v obci a všichni jsme si připili proslulým šampaňským vínem. Následovala prohlídka jejich družstevního sklepa, ochutnávka šampaňského a my jsme neodolali možnosti zakoupit opravdové šampaňské i domů.

Pak už následovala cesta domů, všichni jsme vstřebávali bohaté zážitky, pospávali a těšili se do svých domovů. V Hruškách jsme přistáli ve čtvrtek 11. června v 8 hodin ráno, díky svižné a bezpečné jízdě obou řidičů jsme přijeli o několik hodin dříve, než se předpokládalo.

Ráda bych poděkovala a podle ohlasu soudím, že nejen za sebe, Dr. Oldřichu Dočekalovi, že cestu výborně zajistil a osvědčil se jako profesionální průvodce, který navštívenou oblast dokonale zná a připravil nám nezapomenutelné zážitky.

                                                                                                                                               za cestovatele
                                                                                                                                          Helena Hrabálková

Menu rubriky:

Kontakt

Hrušky
Hrušky č. 166
683 52

tel.: 544 223 330
mobil: 725 111 467
e-mail: ouhrusky@politavi.cz

Na mapě

Úřední hodiny

 pondělí a středa  8:00 - 17:00

Facebook


 

 

 

YouTube kanál Hrušky

 

 

 

 

Vesnice roku 2018

 

Zlatá stuha
za vítězství v krajském kole

Obec Hrušky byla oceněna nejvyšším oceněním,  které získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

Ingerreg

Entente Florale 2016

logo.png

Vesnice roku

logo-vr.png 

 green.png   Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí


Obec Hrušky byla oceněna v celostátní soutěži Vesnice roku

Zelenou stuhou za rok 2015 za péči o zeleň a životní prostředí

 

MAS Slavkovské bojiště

53-jpg-logo-mas-slavkovske-bojiste-01.jpg

Ždánický les a Politaví

ždánický.jpg

Novinky na email 

Ke čtení dokumentů

Ikona DOC souboru

MS Word Viewer
(soubory DOC)

Ikona PDF souboru

Acrobat Reader
(soubory PDF)

Informace pomocí SMS zpráv

SOSka

Čas poslední aktualizace: 20.05.2020 000 11:14       Oficiální stránky obec Hrušky © 2011       webdesign: Origine